Ahlak-Erdem ve Özel İlişkiler

Ailesinden uzakta yatılı okuyan çocuklar toplumu daha hızlı öğrenip, coşkuyla kaynaşır! Yalnızlık, ruha dayanak, destek arar. Bu zayıf insan ezilmemek için, aile dışında dostlar bulur! Tanımadığı anneler, tanımadığı kardeşlerle dünya kurar! Tek kişilik eğitim, bir öğrencinin evrensel acıları kaldırabilmesi için modern toplumun olmazsa olmaz koşuludur.

ahlak erdem

Bizler de ruhumuzu tek kişilik eğitimden geçiririz. Mezar başında sessizliğimiz. Tek başımıza bir çiçeğin yapraklarına dakikalarca büyülü takılışımız. Tek başına uzun uzun bir kitap okuyup,tüm evrenle hesaplaşmaya girşimiz. Aile dışında bambaşka maden parçakarı, başka sevgi biçimleri buldukça, tek kişilik ruhumuz güçlenir. Bir gün annemiz öldüğünde, başka anneler olduğunu biliriz. Arkadaşlarımız öldüğünde, dünyada başka arkadaşlar olduğunu biliriz.

Tanıdık, tanımadık herkese karşı kardeş gibi incelikli, sorumlu davranmaya çalışırız. Kibarlıktır bunun adı… İnsanlık aşkı, kutsal bir ahlaktır. Tanımadığımız insanlar için çırpındıkça, ruhumuz eşsiz bir zafer kazanır ! Bu zalim ve lanetli dünyayla boy ölçüşebilecek sağlam, cesur ruhumuz, çelik gibi kuvvetiyle bu kaderi değiştirmek, dünyayı değiştirmek için yola koyulur. Başka insanlara, başka kardeşlere doğru !

Ahlak denilen şey, öğrenciyle-öğretmen, hastayla-hemşire, polisle-şoför arasındaki, bu dar, kapalı özel alandan çıkar. Aile bireyleri tabii ki birbirini koruyup kollayacak. Aile kumpastır. Tezgahtır. Birbirine kan bağı olan insanlar hilesini, yalanını saklar, savunur. İçeri başka, dışarı başka konuşur! Uzun bir kitabın sessizliğinde kaybolan insanlar, mezar başında sessizliğe dalan insanlar, artık, içeri dışarı, herkese, aynı sonsuz coşkuyla konuşur ! Uzun bir kitabın sessizliğinde kaybolan insanlar, mezar başında sessizliğe dalan insanlar, artık, içeri, dışarı, herkese, aynı sonsuz coşkuyla konuşur.
Erdem denilen toplumsal iyilik, başkalarıyla karşılaştığımız kapalı ilişkilerde cereyan eder.

Yazar: Murat

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.