Belki Tek Sorununuz Cinsel Fobileriniz!

Hanımın cinsel ilişkiyi istediği şekilde girememe durumudur. Bu durumda partnerinin bilmesi ihtiyaç duyulan en önemli şey bu durumun iradesi dışında olmasıdır. Birey eşini itebilir, kendini kasar ve ilişkiyi ret eder.

Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye de her 10 hanımdan dan 1’inde vajinismus görülmektedir. Bu psikoljik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur. Profesyonel destek almak şarttır. Cinsel terapist desteği ile bu durumu sağlıklı bir halde aşmanız mümkündür.

belki-tek-sorununuz-fobileriniz

GENOFOBİ – SEKS KORKUSU
Cinsel ilişkiden ruhsal olarak korkma halidir. Partnerinizle yaşayacağınız duygusal anlarda problem oluşturabilir. Yakınlaşmaktan korktukları için uzak dururlar ve yaşadıkları bu durumdan dolayı kendilerini yalnız hissederler.

Bu durumu yaşayan inanların geçmişte cinsel istimara, tacize uğramış olmaları genofobinin oluşmasına neden olabilir. Böyle vakaı yaşayan insanoğluın itimat duygusu yıkılır ve korku oluşur.
ANDROFOBİ – ERKEKLERDEN KORKMA

Erkeklerden anormal düzeyde korkma , nefret etme durumudur. Bu durumu yaşayan kadınlar; Bir erkeğin yaptığı romantik davranışları, hediyeler almasını veya gülümsemesini bile yalnız hanımlara yaklaşmak için yapmış oldukları bir oyun olduğunu düşünürler. Erkeklerle temas kurmaktan kaçınırlar, adamların fazla olduğu ortamlarda bulunamazlar.

cinsel sohbet

AGRAFOBİ – CİNSEL İSTİSMAR KORKUSU

Her an cinsel istismara uğrama korkusudur. Ferdin geçmişte yaşadığı cinsel istismar durumları bu fobinin oluşumunu tetikler. Kişi herkesten zarar geleceğini düşünerek sağlıklı ilişkiler kuramaz. Kimi insanlarda ise geçmişe dayalı yaşadığı vakayla değil, izlediği ‘cinsel istismar’ temalı bir film ya da diziden etkilenerek bu fobi kaynaklanır.
VENÜSTRAFOBİ – GÜZEL KADINLARDAN KORKMA

Bu fobinin erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Venüstrafobisi olan erkeklerin vücudu güzel bir hanım gördüğünde kalp atışının hızlanması, terleme şeklinde tepkiler verir. Erkekler güzel hanımlarla beraber olmaktan çoğu zaman korkarlar, fakat onları burun kıvırmamaktan de kendilerini alamazlar. Bu biçim korkuları olan erkekler, güzel bir kadınla ilişki yaşadıklarında ise özgüven duyguları azaldığından ilişkide kendilerini yansıtamayabilir yada kendilerini yetersiz hissedebilirler. Bu korkuları yaşayan erkekler; genel anlamda kendilerine daha uygun gördüğü, kendisine sadık kalabileceğini düşündüğü ve daha hakim olabileceği kadınları tercih ederler.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.