KPSS Çalışma Teknikleri

Eğer şuanda bu yazıyı okuyorsanız kesinlikle KPSS sınavından yüksek bir not alma hayalini kuruyorsunuz demektir. KPSS sınavından yüksek not almanın yollarını sizler için araştırdık. KPSS sınavından yüksek not almış kişilere sorduk ve cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

kpss calisma yontemleri

 

KPSS den yüksek not almanın yolları;

 

1-Çalışmaya hemen başlayın

 

Çoğu kişinin yaptığı hatayı kesinlikle yapmayın. Nedir bu hata? Sınava 2 ay kala çalışmaya başlamak. Eğer bir hedefiniz varsa yani KPSS sınavından yüksek puan almak istiyorsanız, sınava çalışmaya 9-10 ay önceden başlamalısınız. Sınava 2 ay kala çalışmaya başlayarak konuların tamamını bitirebilirsiniz, fakat bitirdiğiniz konular kalıcı olmaz ve sınav esnasında karışıklık yaşarsınız. Bu sebepten dolayı çalışmaya erkenden başlamak sizi bir adım önde yapacaktır.

 

2-Kendinizi bıktırmayın

 

Yapılan en büyük hatalardan birisi de budur. Bir anda gaza gelerek aşırı çalışıp kendinizi bıktırmayın. Kendinize bir “KPSS çalışma programı” hazırlayın, bu programa uyarak çalışın. KPSS çalışma programını hazırlarken sosyal faaliyetlerinizi göz önünde bulundurun. Kesinlikle gevşemeyin.

 

3-Konuları özet çıkartın

 

KPSS çalışma tekniklerinden bir tanesi ise özet çıkartmaktır. Okuduklarınızı akılda tutmanızın en temel yolu tekrar etmektir. Tekrar etmenin en kolay yolu ise özet çıkartmaktır.  Çalıştığınız konulardan notlar alın ve sık sık tekrarlayın.

 

4-Hiçbir dersi yok saymayın

 

KPSS sınavına girecek çoğu insan  “Matematikten hiç anlamıyorum” , “Tarih anlayışım kıt” gibisinden cümleler kurar. Aslında bunları insana söyleten şeytandır 🙂 Eğer KPSS sınavından yüksek puan almak istiyorsanız bütün konulara çalışıp, eksiklerinizi gidermeye çabalayacaksınız.

 

5-Zamana karşı yarışın

 

KPSS sınavında en büyük dertlerden birisi de zamanın yetmemesidir. Bu derdi çekmemek için yapmanız gereken, soru çözmenin tekniklerini ve pratik yollarını öğrenin. Deneme sınavlarına girerek en kısa sürede bitirmeye çalışın.

 

6-Konularınız 3 ay kala bitsin

 

Sınava 3 ay kala konularınızın tamamı bitmiş olsun. Kendinize test çözmek ve denemelere girmek için bol bol vakit ayırın. Böylelikle konularınız aklınıza tam anlamıyla oturmuş olur ve sınav esnasında herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Yazar: Murat

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.