Okuma Esnasında Konsantrasyon Bozukluğu

Konsantrasyon bozukluğu genellikle yapılan bir eyleme tam olarak adapte olamamak olarak adlandırılır. Ama biz bunu ilgi alakasızlığı ve hızlı düşünme olarak adlandırmayı tercih ediyoruz. Düşünmeyen beyin O AN’a odaklanabilir çünkü.

konsantrasyon

Okuma işlemi beyin ve gözün işbirliği içinde birlikte çalıştığı bir eylemdir. Bu eylem gerçekleştirilirken engel olan bazı önemli etkenler söz konusudur.

Okuma esnasında gözlerimiz satırlarda ilerlese de aklımız başka şeylerle meşgul olmaya başlar. Buna engel olamadığımız için de gözümüz sayfaları arşınlar. Fakat bir süre sonra kendimize ”ben buraya ne zaman geldim?” sorusunu sorarız. İşte bu anda kendimizi yakaladığımızda dikkatimizin dağıldığını anlarız. Ayrıca üzgün, sevinçli, mutlu, karamsar ve düşünceli olduğumuz anlarda da aklımız bunlara neden olan şeylere gittiği için okuduğumuz yazıya konsantre olamayız. Buna engel olabilmek için yapılacak en uygun davranış okuma işlemi için zihnimizi hazır hale getirmektir. Örnek vermek gerekirse; gülme krizine tutulan birisinin konuşma yapabilmesi için bu krizi atlatması gerekir. Kriz esnasında doğal olarak sağlıklı bir konuşma yapabilmesi mümkün değildir. Beynimizin meşgul olduğu olayı buna göre yorumlarsak bu sürecin geçmesini beklememiz gerekecektir. Bu süreç için de okuma işlemine konsantre olmaya çalışmak gerekir. Kısacası okuduğumuz metni anlamamıza engel olan faktörleri okumaya başlayacağımız zamana kadar ortadan kaldırmamız gerekiyor. Akabinde de okuyacağımız metinle ilgili bir hazırlık yapmamız gerekiyor. Okuyacağımız metine göz atarak okuyacağımız yazıya dikkatimizi yoğunlaştırmış olabiliriz.

Yazar: Murat

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.