Voucher Belgesi Nedir? Rusya Vizesi İçin Voucher Nasıl Alınır?

Bugün ki yazımda sizlere Rusya seyahatimden önce kendisini temin edebilmek için türlü yollara başvurduğum Voucher belgesinden bahsedeceğim.

 

Bildiğiniz üzere Rusya ile aramızda ki uçak mevzusundan sonra, Türkiye-Rusya ilişkileri bozulmuş ve Rusya tek taraflı olarak vize zorunluluğu getirmişti. Şimdilerde Rusya vizesi almak kolay olmaya başlamış olsa bile, vize için gereken Voucher belgesini temin etmek gerçekten sanıldığı kadar kolay değil.

 

Voucher belgesini; parası neyse vereyim diyenler 40 Dolar ödedikten sonra rahatlıkla alabiliyorlar ki, bende bu şekilde aldım. Yok ben bu kadar para vermem ne gerek var diyorsanız benim de daha önce denediğim bir yönteme başvurabilirsiniz.

rusya vize

1- Otelinizden İstemek

 

Otel rezervasyonunuzu yaptıktan ve otelden onay aldıktan sonra otele bir mail yazın ve onlara vize için gerekli olan Voucher belgenizin orjinalini (kaşeli/imzalı) sizin ev adresinize postalamalarını isteyin. Bu şekilde cebinizden beş kuruş çıkmadan Voucher belgesine sahip olabilirsiniz.

Gelelim sıkıntılı konuya, ben otelimi booking.com’dan rezervasyon yaptım ve kendilerine aylar önce mail attım. Bana yolladıkları belge bildiğiniz yazıcıdan çıkmış renksiz fotokopiydi ve kabul edilmesi imkansızdı. Bu sefer aradım ve yardım istedim fakat herhangi birisi bana yardımcı olmadı.

Ayrıca şunuda belirtmek istiyorum Voucher belgesini benim gibi başka bir acentadan satın alacaksanız, kendilerine rezervasyon yaptırdığınız otelin bilgilerini vs gösterin ve belgenize verdiğiniz bilgileri yazsınlar. Eğer havalimanında sorguya çekilirseniz ve voucher belgenizin üzerinde ki otel aranırsa teyit edebilsinler.

 

2- Rusya vizesine seyahat acentaları ile başvurmak

 

Oteliniz voucher belgenizi yollamadı ve başka bir çareniz kalmadı ise geriye maalesef seyahat acentaları ile anlaşmak kalıyor. İnternet üzerinde yüzlerce seyahat acentası bulabilirsiniz ve onlar aracılığıyla Rusya Turistik Vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bileceğiniz üzere bu biraz daha pahalı olan yol.

 

Rusya vize işlemlerini şuan için VFS adlı bir vize şirketi aracılığıyla kabul ediyor. Yani siz herhangi bir başka acentada yardımıyla başvuru yapsanız bile belgeleriniz direk konsolosluğa değil VFS’ye gidiyor.Şimdi sizlerle şöyle bir hesaplama yapalım ve siz hangi yolu isterseniz onu tercih edin.

 

Rusya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar ve Fiyatları

 

Pasaportunuz

2 Adet Fotoğraf (Schengen Vizesi Boyutlarında) (4 Adet 10TL)

Otel Rezervasyon Belgesi (Ücretsiz)

Uçak Rezervasyon Belgesi (Ücretsiz)

Voucher Belgesi (40 Dolar)

Vize Ücreti 280 TL

Hizmet Bedeli 35 Dolar

 

Toplam: 290 TL + 75 Dolar

Eğer Doları 3,75 TL üzerinden hesaplarsak toplamda 571 TL’ye 1 Haftalık Rusya Turistik Vizesi almanız mümkün. Ayrıca bahsetmeyi unuttuğum başka bir noktada şu, ülkede kalış süreniz ve giriş-çıkış sayınıza göre vize ücreti azalıp-artabiliyor. Benim hesapladığım 1 haftalık ve tek girişli Rusya Turistik Vizesi için.

 

Eğer ki bir acenta yardımıyla vize başvurusu yapacaksanız, talep ettikleri en uygun ücret 175 dolar (benim aradıklarım arasında) bu da 656 TL’ye geliyor. Karar tamamen sizin, ama benim tavsiyem anlattığım 1. yolu seçip voucher belgenizide ücretisiz hale getirip daha da tasarruf yapmanız.

 

Umarım sizler için faydalı olmuştur. Aklınıza takılan herhangi bir soru veya konu var ise yorum olarak yazabilirsiniz.

Yazar: Murat

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.